Тракийски светилища



Тракийски култов комплекс в с. Бенковски

Тракийски култов комплекс Бенковски е известен още като Каменния град или Скалния феномен – Гъбите. Представлява тракийско светилище с жертвеници, което се намира на 12 км от Златоград по пътя за град Кърджали. Изграден е върху естествени вулканични скали с причудливи форми и включва в себе си светилища, пещери, жертвеници, скални изсичания. Предполага се, че мястото е било религиозна тракийска столица.

Езическите жертвеници-олтари и гробници-храмове край село Бенковски са едни от най-старите паметници на човешката цивилизация по цялата планета Земя. Скалните масиви били обожествени и в тях всяко семейство е издълбало семеен олтар - жертвеник. Жертвениците са стотици и са с бъбрековидна форма, с различна големина.

Тук се открива гледка, наподобяваща лунен пейзаж. Отвсякъде стърчат скали с най-причудливи форми и ако се загледаме в чудноватите канари ще открием образите на различни животни.


Белото камене

Околностите на Златоград са наситени с важни археологически паметници, сред които са особено интересни скалните култови обекти. На северозапад нагоре в планината през голямото село Старцево. По лъкатушещият сред красиви гори асфалтов път ни отвежда до странен скалист връх. Канарите са изцяло от бял мрамор, откъдето идва и наименованието - Белото камене.

Археологическите проучвания дават невероятно богати резултати. В пукнатините сред стърчащите зъбери са открити хиляди находки монети, керамични съдове, бронзови пръстени и ножчета, статуетки и сребърни огледала. Всички те са дарове, принасяни от древните хора на езическите богове.

Култът възниква в незапомнени времена и продължава чак до приемането на християнството. Околните планини образуват грандиозен кръг с диаметър от няколко десетки километра. Белото камене се пада точно в центъра на тази окръжност. Храмовете на траките винаги се намират в свещено пространство, което обикновено има кръгъл план. В дадения случай те не строят сгради и ограждащи ги стени, а използват създаденото от природата. Така се получава едно невероятно светилище без аналогии на други места.


Тракийски култов комплекс с. Мъженци

Скалната гробница до бившето село Мъженци свидетелства за присъствието на тракийски племена в района, в края на второто хил. пр. Хр. Обектът се намира североизточно от центъра на село Дедец и представлява добре запазена куполна гробница с пещерообразна форма. Изсечен е в основата на заоблен от ветровете пясъчник и има голям и добре открояващ се вход, по края на който личи жлеб от затваряща го плоча.

Гробницата е сравнително добре запазена. Отворът на входа е с ширина 1,65 м и височина 1,45 м, по края на който личи жлеб от затваряща го плоча. Гробната камера е квадратна с дължина 2,20 м, ширина 2,34 м. и височина 1,72 м. Ъглите на камерата са заоблени. В близост по скалите има изсечени трапецовидни ниши.