Всеки златоградчанин може да разкаже за четирите параклиса над града на Дельо войвода, разположени на кръст. Смята се, че те пазят града от беди. На четирите най-високи върха в миналото са били построени параклиси. Мястото им не е случайно и мнозина смятат, че градът е покровителстван от небесна сила. От въображаемото съединяване на четирите параклиса се получава кръст. Пресечната точка на линиите между върховете Св. Атанас, Света Неделя, Св. Константин и Елена и Св. Екатерина е в центъра на града, където се намира църквата „Успение Богородично“. Жителите му са убедени, че това не е случайно и твърдо вярват, че светиите, на които са кръстени параклисите закрилят града. Според някои легендите, ако болен човек посети четирите параклиса ще бъде излекуван от чудодейна сила.
Сакралната зона "Кръстата гора"
Сакралната зона „Кръстата гора“, вероятно е определена още от времето на езическите светилища, превърнати по-късно в християнски култови места. Вярата в чудотворната сила на християнския кръст е трайно отразена в Златоград – на четири от най-високите заобикалящи го върхове е имало езически светилища, превърнати по-късно в християнски култови места. Това са: „Св. Атанас“ (със съществуващ параклис), „Света Неделя“, „Св. Елена“ и „Св. Екатерина“. Мислените линии, съединяващи срещуположните върхове образуват своеобразен кръст. Затова именно местното население нарича цялата зона на кръста „Кръстата гора“. И досега се вярва, че Златоград е бил и ще бъде запазен от злини – благодарение на своето разположение в тази сакрална зона.
Параклис „Св. Атанасий Велики“"
Параклисът е построен преди близо 100 години на един от най-високите върхове край Златоград, а в строежа участва цялото население на Златоград, дори и деца. Според легендите Свети Атанасий спасява града от нападение като изпраща ята гарвани, които прогонват похитителя. Ятата се появяват като черен облак над върха, на който днес се намира параклисът, а Свети Атанасий е възприеман като покровител на златния град.
Връх "Света Неделя"
Върхът се намира северозападно от града на 865 м надморска височина. От него се разкрива невероятна гледка към крепостта Устра, а при ясно време се вижда и Бяло море. Параклисът е построен през 1916 г. от златоградчани. Има много истории свързани със „Света Неделя“. Една от най-вълнуващите разказва за стара икона на Света Богородица, която се е съхранявала в параклиса. Днес жителите на златния град вярват, че днес, след повече от 100 години, тази икона все още се предава тайно от човек на човек, за да помага на пострадали хора.
Параклис "Св. Св. Константин и Елена"
Параклисът се намира западно от Златоград в близост до съседна Гърция. Построен е със средства на жителите от двете съседни страни на 21 май 2006 г., когато се почита паметта на двамата светии. Св. Св. Константин и Елена са смятани за покровители на нестинарите. Нестинарството е стар български обичай, при който мъже и жени танцуват върху тлееща жарава, носейки иконите на двамата светци. Любопитен факт е, че не получават никакви изгаряния. Определено си заслужава да бъде видяно.